نانو کامپوزیت

نانو کامپوزیت ها مواد ناهمگن و ترکیب شده هستند که توسط مخلوط پلیمرها با جامدات غیرآلی (رسها و اکسیدها) در مقیاس نانومتری تولید می شوند. ساختار آنها از ساختار میکرو کامپوزیت ها پیچیده تر است. نانو کامپوزیت ها، کامپوزیت هایی هستند که دارای مورفولوژی در مقیاس نانو مانند نانو ذرات، نانو لوله ها یا ساختار نانو لایه ای می باشند.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت
کامپوزیت

کامپوزیت ها مواد جامد فرآوری شده یا طبیعی هستند که از دو یا چند ماده مختلف تشکیل شده اند. هر یک از کامپوزیت ها ویژگی های خاص خود (خصوصیات فیزیکی یا شیمیایی) را دارند و زمانی که با هم ترکیب می شوند، ماده جدیدی را با خواصی برتر از مواد اصلی در یک ساختار نهایی ویژه ایجاد می کنند.

ویژگی های کامپوزیت ها

کامپوزیت ها معمولاً برای ارائه طیف گسترده ای از خصوصیات و ویژگی ها طراحی می شوند، برخی از این ویژگی ها به شرح زیر است: الف) سفتی و استحکام ب) ضریب انبساط کم ج) سهولت در ساخت اشکال پیچیده د) ترمیم ساده سازه های آسیب دیده ه) مقاومت در برابر خوردگی

مواد تشکیل شده از نانو کامپوزیت ها

نانو کامپوزیت ها می توانند با ترکیب نانو خوشه های معدنی، فولرن ها، خاک رس ها، فلزات، اکسیدها یا نیمه هادی ها با پلیمرهای آلی متعدد یا ترکیبات آلی و فلزی، مولکول های بیولوژیکی، آنزیم ها و پلیمرهای مشتق شده از سلول، تشکیل شوند.

دسته بندی نانو کامپوزیت ها

مواد نانو کامپوزیتی را می توان بر اساس وجود یا عدم وجود مواد پلیمری در کامپوزیت به روش زیر طبقه بندی کرد:
1) نانو کامپوزیت هایی که ترکیبات آنها فاقد هرگونه پلیمر یا مواد مشتق شده از پلیمر باشند، نانوکامپوزیت های غیر پلیمری نامیده می شوند.
2) نانو کامپوزیت های غیر پلیمری نیز به عنوان نانو کامپوزیت های غیرآلی شناخته شده و آنها را بیشتر می توان به نانو کامپوزیت های پایه فلزی و نانوکامپوزیت های مبتنی بر سرامیک طبقه بندی کرد.

اینستاگرام پترونانو
صفحه جدید اینستاگرام پترونانو


محصولات مدپاتکس


انواع اکتان بوستر، مکمل بنزین و انژکتور شور با تکنولوژی نانو


5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *