نفت سفید

نفت سفید (kerosene) یک مایع قابل اشتعال و ترکیبی از مواد شیمیایی است که از تقطیر نفت خام تولید می شود. برای تولید نفت سفید ، نفت خام در فرایند مشابه یا فرآیند تولید گازوئیل و بنزین در برج تقطیر جداسازی می شود. در واقع نفت سفید یک ماده تقطیری با وزن متوسط است که طی فرآیند تصفیه با تقطیر نفت خام یا با کراکینگ هیدروکربن نفت سنگین تر بدست می آید. ترکیب شیمیایی نفت سفید نسبتاً پیچیده است و شامل ترکیبی از پارافین ها (۲/۵۵ درصد) ، نفتن ها (۹/۴۰ درصد) و هیدروکربن های معطر (۹/۳ درصد) است.

تاریخچه تولید نفت سفید

این ترکیب در اواخر دهه ۱۸۴۰ توسط آبراهام گزنر ، پزشک کانادایی کشف شد. در ابتدا نفت سفید از قیر زغال سنگ و روغن های شیل تولید می شد. با این حال ، به دنبال حفر اولین چاه نفت در پنسیلوانیا توسط E.L در سال ۱۸۵۹ نفت خام به سرعت به منبع اصلی نفت سفید تبدیل شد.
به دلیل استفاده از آن در لامپ ها ، نفت سفید برای چندین دهه عمده ترین محصول تصفیه خانه ها بود تا اینکه ظهور لامپ الکتریکی ارزش آن را برای روشنایی کاهش داد. با افزایش تولید خودرو ، بنزین به عنوان یک محصول مهم نفتی تولید شد و از تبدیل نفت سفید به بنزین برای این منظور استفاده شد. تفاوت نفت سفید و گازوئیل و بنزین از نظر محتوای کربوهیدراتی است و همه این سوخت ها از نفت خام مشتق می شوند.

کاربردهای نفت سفید

1- در گذشته نفت سفید یک منبع مهم انرژی برای پخت و پز و روشنایی بوده، البته امروزه هم به عنوان سوخت برای اجاق های قابل حمل کاربرد دارد. البته افزودنی هایی به این ماده اضافه می کنند تا تمیز تر بسوزد و دود کمتری تولید کند.
2- در بیشتر کشورهای توسعه نیافته مانند هند و نیجریه این ماده سوخت اصلی برای پخت و پز به حساب می آید. همچنین در کوهنوردی ها از این ماده برای اجاق گازهای قابل حمل بهره می برند. این ماده توانایی کارکرد در دماهای بسیار پایین در زمستان ها یا در ارتفاعات را دارد.
3- از این ماده در شعبده بازی برای اجرای نمایش تنفس یا رقص با آتش استفاده می کنند. دمای شعله این ماده در هنگام سوختن در هوای آزاد بسیار پایین است به همین دلیل خطر کمتری دارد. البته در بعضی موارد به جای آن از اتانول بهره می برند اما اتانول شعله هایی با چشمگیری کمتری و به دلیل نقطه اشتعال پایین خطر بالایی دارد.
4- در اویل قرن بیستم نفت سفید به عنوان سوخت ارزان قیمت برای تراکتورها و موتورها به حساب می آمد، همچنین برای سوخت کشتی های ماهیگری یا سوخت جت ها استفاده می شد.اغلب با اکسیژن مایع به عنوان سوخت موشک سوزانده می شود، البته شکل تصفیه شده این ماده برای سوخت جت و بعضی از موتورهای موشک ها استفاده می شود.
5- این ترکیب قابل اختلاط با بسیاری از مایعات صنعتی است که هم به عنوان حلال و هم روان کننده استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عامل خنک کننده در تولید و تصفیه فلزات در شرایط بدون اکسیژن استفاده می شود.

مضرات نفت سفید

سازمان بهداشت جهانی این ماده را یک آلاینده می داند؛ دود حاصل از سوختن این ماده حاوی سطوح بالایی از ذرات مضر است که در صورت استفاده خانگی خطرات زیادی دارد. از این خطرات می توان به سرطان، عفونت های تنفسی، آسم، سل و آب مروارید اشاره کرد. همچنین بلع و استنشاق این ماده مضر، خطرناک و کشنده است.

اینستاگرام پترونانو
صفحه جدید اینستاگرام پترونانو


محصولات مدپاتکس


انواع اکتان بوستر، مکمل بنزین و انژکتور شور با تکنولوژی نانو


5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *